Nagrade 25. Sarajevo Film Festivala

Opširnije

SLUŽBENE NAGRADE

TAKMIČARSKI PROGRAM – IGRANI FILM

Predsjednik žirija:

Ruben Östlund (reditelj i scenarist, Švedska)

Članovi žirija:

Bero Beyer (direktor Međunarodnog filmskog festivala u Rotterdamu, Holandija)

Funa Maduka (filmska autorica i producentica, Nigerija)

Jovana Stojiljković (glumica, Srbija)

Teona Strugar Mitevska (rediteljica, Sjeverna Makedonija)

SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJI FILM

TAKE ME SOMEWHERE NICE

Bosna i Hercegovina, Holandija

Režija: Ena Sendijarević

Producenti: Iris Otten, Sander van Meurs, Pieter Kuijpers, Layla Meijman

Bugarska, Njemačka, Francuska

Novčanu nagradu u iznosu od 16.000 € sufinancira Turistička zajednica Kantona Sarajevo

SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJEG REDITELJA

Emin Alper, PRIČA O TRI SESTRE / KIZ KARDEŞLER

Turska, Njemačka, Holandija, Grčka

Novčanu nagradu, u iznosu od 10.000 €, obezbjeđuje Agnes B.

SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJU GLUMICU

Irini Jambonas, UKRUG / V KRAG

Bugarska, Srbija, Francuska

Novčanu nagradu u iznosu od 2.500 € obezbjeđuje Tondach.

SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJEG GLUMCA

Levan Gelbakhiani, A ONDA SMO PLESALI / AND THEN WE DANCED

Gruzija, Švedska, Francuska

Novčanu nagradu u iznosu od 2.500 € obezbjeđuje Tondach.

TAKMIČARSKI PROGRAM – KRATKI FILM

Žiri:

Dominique Welinski (producentica, Francuska)

Eva Röse (glumica, Švedska)

Ognjen Glavonić (reditelj i scenarista, Srbija)

SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJI FILM

POSLEDNJA SLIKA O OCU

Hrvatska, Srbija, Grčka

Režija: Stefan Ðorđević

Novčanu nagradu u iznosu od 2.500 € obezbjeđuje Podravka.

Kvalifikacija za razmatranje za nominaciju za nagradu Oscar® Američke akademije filmskih umjetnosti i znanosti

SPECIJALNO PRIZNANJE ŽIRIJA

POSLJEDNJE PUTOVANJE NA MORE / ULTIMUL DRUL SPRE MARE

Rumunija

Režija: Adi Voicu

TAKMIČARSKI PROGRAM – STUDENTSKI FILM

Žiri:

Nadav Lapid (reditelj, Izrael)

Philippe Bober (osnivač kompanije Coproduction Office, producent i poduzetnik, Francuska)

Arild Andressen (reditelj i scenarista, Norveška)

SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJI STUDENTSKI FILM

ŠERBET

Srbija

Režija: Nikola Stojanović

Novčanu nagradu u iznosu od 1.000 € obezbjeđuje Vijeće za regionalnu saradnju.

TAKMIČARSKI PROGRAM – DOKUMENTARNI FILM

Žiri:

Emilie Bujès (umjetnička direktorica međunarodnog filmskog festivala Visions du Réel u Nyonu, Švicarska)

Orwa Nyrabia (umjetnički direktor Međunarodnog festivala dokumentarnog filma u Amsterdamu, Sirija)

Nenad Puhovski (Ravnatelj Factuma i direktor ZagrebDoxa, Hrvatska)

SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJI DOKUMENTARNI FILM

KAD SU RASLE JAPANSKE JABUKE / XURMALAR YETIŞƏN VAXT

Azerbejdžan, Austrija

Režija: Hilal Baydarov

Novčanu nagradu u iznosu od 3.000 € obezbjeđuje Vlada Švicarske.

SPECIJALNA NAGRADA ŽIRIJA

GOMILA MATERIJALA

Bosna i Hercegovina

Režija: Sajra Subašić

Novčana nagrada u iznosu od 2.500 €.

NAGRADA ZA LJUDSKA PRAVA

EUFORIJA POSTOJANJA / A LÉTEZÉS EUFÓRIÁJA  

Mađarska

Režija: Réka Szabó

Nagradu u iznosu od 3.000 € obezbjeđuje Kraljevina Nizozemske.

POČASNO SRCE SARAJEVA

Alejandro González Iñárritu (reditelj)

Paweł Pawlikowski (reditelj)

Isabelle Huppert (glumica)

Tim Roth (glumac)

CINELINK NAGRADE

NAGRADE CINELINK KOPRODUKCIJSKOG MARKETA 2019

Žiri koprodukcijskog marketa:

Sehad Čekić, Film Centre of Montenegro

Georges Goldenstern, Cinéfondation

Behrooz Hashemian, Silkroad Production

Čedomir Kolar, A.S.A.P. Films

Annamaria Lodato, ARTE France Cinéma

Emma Scott, Screen Ireland

SPECIJALNO PRIZNANJE

FOREVER HOLD YOUR PEACE

Režija: Ivan Marinović

Scenarij: Ivan Marinović

Producenti: Marija Stojanović i Ivan Marinović

Produkcijska kuća: Adriatic Western, SENSE Production

Crna Gora, Srbija

EURIMAGES COPRODUCTION DEVELOPMENT NAGRADA

THE HAPPIEST MAN IN THE WORLD or LESSONS IN LOVE

Režija: Teona Strugar Mitevska

Scenarij: Elma Tataragić, Teona Strugar Mitevska

Producentica: Labina Mitevska

Produkcijska kuća: Sisters and Brother Mitevski

Sjeverna Makedonija

Eurimages Coproduction Development nagrada – 20,000 €

NAGRADA FILMSKOG CENTRA CRNE GORE

THIRD KIND

Režija: Yorgos Zois

Scenarij: Yorgos Zois, Yorgos Kozanitas

Producenti: Stelios Cotionis, Antigoni Rota

Produkcijska kuća: Foss productions, Squared Square

Grčka

Nagrada Filmskog centra Crne Gore – 10,000 €

THE ARTEKINO INTERNATIONAL NAGRADA

MIGNON

Režija: Sofia Georgovassili

Scenarij: Sofia Georgovassili

Producenti: Vasilis Chrysanthopoulos, Irina Andreea Malcea

Produkcijska kuća: PLAYS2PLACE, Luna Film

Grčka, Rumunija

The ArteKino International nagrada – 6.000 €

EAVE + STIPENDIJA

Judit Stalter

CINELINK DRAMA NAGRADA

CineLink Drama žiri:

Ivana Miković, Firefly Productions

Janez Virk, Radio Television Slovenia

Meinolf Zurhorst, Consultant

SABRE

Kreatori: Goran Stanković, Vladimir Tagić

Režija: Goran Stanković, Vladimir Tagić

Scenarij: Goran Stanković, Vladimir Tagić

Saradnica na scenariju: Maja Pelević

Producentica: Snežana van Houwelingen

Produkcijska kuća: This and That Productions

Srbija

Filmski centar Srbije: CineLink Drama Nagrada - 10,000 €

WORK IN PROGRESS NAGRADE

Work In Progress žiri:

Frederic Boyer, Tribeca Film Festival

Bernd Buder, Connecting Cottbus

Petra Gobel, The Post Republic

Zülfikar Kürüm, Turkish National Radio Television

Agathe Valentin, Totem Films

TRT NAGRADA

FISH EYE (dokumentarni film)

Režija: Amin Behroozzadeh

Producentica: Mina Keshavarz

Produkcijska kuća: MinDoc Film Production

Iran

TRT nagrada - 25,000 €

IRIDIUM CINELINK NAGRADA

NEVE SHAANAN (igrani film)

Režija: Idan Haguel

Producent: Itay Akirav

Produkcijska kuća: Film Harbor

Izrael

Nagrada u postprodukcijskim uslugama u vrijednosti od 20,000 €

POST REPUBLIC NAGRADA  

THINGS WORTH WEEPING FOR (igrani film)

Režija: Cristina Groșan

Producentica: Judit Stalter

Produkcijska kuća: Laokoon Filmgroup

Mađarska

Nagrada u postprodukcijskim uslugama u vrijednosti od 50,000 €

DOCU ROUGH CUT BOUTIQUE NAGRADE 2019

Žiri Docu Rough Cut Boutiquea

Catherine Le Clef, CAT&Docs

Laurien ten Houten, IDFA

Hanka Kastelicová, HBO Europe

Cristian Nicolescu, Digital Cube

Leena Pasanen, DOK Leipzig

HBO EUROPE NAGRADA

LEGACY

Petya Nackova

Bugarska

HBO EUROPE nagrada: 2000 €

DIGITAL CUBE NAGRADA

Petya Nackova

Bugarska

Nagrada u postprodukcijskim uslugama u vrijednosti od 20 000 €

IDFA NAGRADA

HOLY FATHER

Andrei Dascalescu

Rumunija

Pobjednik će učestvovati na Međunarodnom filmskom festivalu dokumentarnog filma u Amsterdamu (IDFA) 2019.

CAT&DOCS NAGRADA

THE DIVAS

Máté Kőrösi

Mađarska

CAT&DOCS nagrada - 2000 €  

DOK LEIPZIG – DOK PREVIEW SELECTION NAGRADA

IT'S HER STORY

Asia Dér, Sára Haragonics

Mađarska

Nagrada je učešće i prezentacija na festivalu Dok Leipzig, u DOK Preview selekciji.

PARTNERSKE NAGRADE 25. SARAJEVO FILM FESTIVALA

NAGRADE UDRUŽENJA FILMSKIH RADNIKA BIH

NAGRADA IVICA MATIĆ

Projekat Sarajevo Grad Filma

NAGRADA IVICA MATIĆ

Nagradu za ukupan doprinos bosanskohercegovačkom filmu (za umjetnike i saradnike) komisija dodjeljuje Vesku Kadiću i Milenku Uherki

CINEUROPA NAGRADA

UKRUG / V KRAG

Režija: Stephan Komandarev

CICAE NAGRADA

PRIČA O TRI SESTRE / KIZ KARDEŞLER

Režija: Emin Alper

KVALIFIKACIJA SARAJEVSKOG KANDIDATA ZA NOMINACIJU ZA EVROPSKU FILMSKU NAGRADU 2019.

PRETJERIVANJE ĆE NAS SPASITI / EXCESS WILL SAVE US

Režija: Morgane Dziurla-Petit

Kvalifikacija i za razmatranje za nominaciju za nagradu Oscar® Američke akademije filmskih umjetnosti i znanosti

NAGRADE STUDENTSKOG PROGRAMA BH. FILM

NAJBOLJI FILM

KOSTAKURTA (BAJKA O SATANKRAJINI)

Režija: Saša Karanović

SPECIJALNA NAGRADA ŽIRIJA

NISAM OVDJE

Režija: Sara Radusinović

SPECIJALNO PRIZNANJE ŽIRIJA

NIT’ JE VEDRO NIT’ OBLAČNO

Režija: Anvar Nijemčević

BEST PACK & PITCH NAGRADA (TALENTS SARAJEVO PACK & PITCH)

PELIKAN BLUE

THE POSSESSED

HBO EUROPE NAGRADA

WILLOWS

PLAYGIRL

ICDN CASTING DIRECTORS NAGRADA

Sara Törnkvist

Datum objave
23
August
2019